Kraji se zalíbilo lékárnické podnikání. Malé firmy se děsí

Síť lékáren zajišťujících výhodné ceny pro nemocnice i veřejnost, kterou provozuje Královéhradecký kraj, se má rozšířit o pobočky i v menších městech. V Hořicích se však lékárníci obávají, že pro ně vstup takového hráče na trh v malém městě může být likvidační.

Když Královéhradecký kraj před sedmi lety zakládal akciovou společnost Královéhradecká lékárna, sliboval si od ní, že pomůže zajistit co nejnižší ceny léků a zdravotnického materiálu pro nemocnice spravované krajem, v nichž bude provozovat i lékárnu pro veřejnost. Od té doby provozuje pět lékáren v nemocnicích či poliklinikách v Broumově, Trutnově, Dvoře Králové nad Labem, Rychnovem nad Kněžnou a Náchodě, kde má dvě pobočky. Protože je podnik ziskový, chce kraj se svojí lékárnou expandovat i do menších měst.

Jedním z nich by měly být i Hořice. V téměř devítitisícovém městě však existuje už několik lékáren a lékárníci se bojí, že vstup krajské na malý trh může pro ně být likvidační. Obrátili se proto s prosbou o pomoc na poslankyni a krajskou zastupitelku Martinu Berdychovou (ANO, Východočeši), která na vedení kraje vznesla dotaz týkající se koncepce a smyslu Královéhradecké lékárny. "Lékárníci se expanzí této lékárny cítí ohroženi," uvedla Berdychová.

"Firma se chová tržně"

Podle hejtmana Lubomíra France (ČSSD) se však Královéhradecká lékárna, jejímž většinovým vlastníkem je kraj, chová správně. "Firma se chová tržně a díky tomu může rozdělovat dividendy do krajem vlastněných nemocnic. Nemůžeme jí nařídit, že nemůže expandovat," argumentuje hejtman.

Radní pro oblast zdravotnictví Jana Třešňáková (ČSSD), která zároveň kraj zastupuje v jejím představenstvu, dodává, že Královéhradecká lékárna má tři složky: nemocniční, distribuční a veřejnou. Právě ta třetí jako jediná tvoří nějaký zisk. "Mezi čtyři krajské nemocnice lékárna v říjnu rozdělila 14 milionů korun," upozornila radní.

Dividendy z Královéhradecké lékárny jsou velmi vítanou finanční injekcí pro krajské nemocnice. Před dvěma lety právě miliony z prodeje léků pomohly držet nad hladinou špitál v Rychnově, který balancoval na hraně insolvence.

"Se zdravotnictvím máme velké problémy, ale v okamžiku, kdy se jedné z firmě daří a posílá nemocnicím peníze, tady diskutujeme, jestli tu firmu nepřiškrtit," podivoval se Franc.

Síť královéhradeckých lékáren začala vznikat v roce 2008 v Náchodě, kde kraj zbudoval filiálku v nemocnici a na poliklinice. Krajem vlastněná lékárna má pobočky pro veřejnost jen jako "vedlejšák". Hlavní náplní její práce je distribuce léků mezi pět krajem vlastněných nemocnic.

Díky velkému objemu nakupovaných medikamentů a dalšího materiálu se krajské akciovce daří vyjednávat u výrobců nižší ceny a tím snížit náklady nemocnicím, ale také pacientům, kterým ve své síti může nabízet výhodnější ceny.

To potvrzuje i Třešňáková. Podle ní má proto filiálka krajské lékárny v Hořicích své opodstatnění. "Hodně lidí z Hořic jezdilo pro léky do Jičína. Královéhradecké lékárně se daří ceny snižovat tak, aby řada léků byla bez doplatku," tvrdí radní. Firma má ale také své kritiky, především v opozici. Například Vladimír Derner (KpKHK) přirovnal tento způsob podnikání k tomu, který funguje v Jižní Americe. "Je tu nejasná hranice mezi veřejným a soukromým sektorem. Při monopolu dodavatele do nemocnic jde o nerovné podmínky. To považuji za špatné," vzkázal Derner radě.

Radní přislíbili zpracovat koncepci Královéhradecké lékárny na další roky.

Michaela Rambousková, redaktorka MF DNES

Zdroj: Regionální mutace' Mladá fronta DNES - Hradecký kraj