Poslankyně Martina Berdychová NENÍ a NIKDY nebyla členkou hnutí ANO


Starostové a Východočeši vnímají výsledek letošních krajských voleb ve své podstatě pozitivně. Spojili se v jednu volební koalici a šli do voleb jako nezávislí starostové svých obcí a měst, ale i jako lidé, kteří se nebojí zvednout ruku pro dobrou věc, dokážou prosadit změny, realizovat konkrétní kroky a zachovat si přitom slušnost.

Do koalice vstupují Východočeši a Starostové nejen proto, že mají společné programové priority, ale oslovilo je i první korektní, slušné a věcné jednání bez projevů nadřazenosti slibující rovnocennou spolupráci. První podání ruky na stvrzení jim předložené dohody se uskutečnilo po zveřejnění výsledků krajských voleb bez jakéhokoli předchozího jednání či uzavření dohody předem, jak nepravdivě deklarovali zástupci hnutí ANO.

V době příprav letošních krajských voleb se k Východočechům dostala informace, že si krajské hnutí ANO už před rokem a půl odhlasovalo rozhodnutí, že odmítá s Východočechy jít do krajských voleb. Platnost rozhodnutí potvrdil předseda krajské organizace poslanec Pavel Plzák. Tímto rozhodnutím přestala platit vzájemná dohoda uzavřená v roce 2012.

Předseda hnutí Východočechů Milan Maček poslal žádost o setkání vedení ANO, aby došlo k vyjasnění vzájemných pozic. Byli osloveni jak předseda krajské buňky ANO Pavel Plzák, tak i předseda hnutí Andrej Babiš. Nikdy ke schůzce nedošlo. Bylo zřejmé, že ANO nemá o spolupráci zájem. Východočeši se tak vydali vlastní cestou. V červnu 2015 Východočechy oslovilo vedení hnutí STAN a byla uzavřena koaliční dohoda pro krajské volby 2016.

Lídryně hnutí Ano, Klára Dostálová po celou dobu volební kampaně ani jednou nenaznačila případnou možnou spolupráci s koalicí Starostů a Východočechů a veřejné prohlášení, že ANO bude v kraji spolupracovat i s KSČM, bylo pro kandidáty Východočechů i Starostů naprosto nepřijatelné. Je zřejmé, že lídryně hnutí ANO v Královéhradeckém kraji nezvládla předvolební klání ani povolební vyjednávání. Vedení ANO přitom za viníka, který vyšachoval ANO z povolebního vyjednávání o koalici a neúspěchu své buňky v kraji označuje lídryni hnutí Starostů a Východočechů, poslankyni Martinu Berdychovou.

Martina Berdychová se na kandidátce hnutí ANO do Poslanecké sněmovny ocitla v roce 2013 jako Východočeška na žádost tehdejšího vedení hnutí ANO. Byla zvolena poslankyní, a proto je i členkou poslaneckého klubu ANO. Vedení hnutí v roce 2013 oslovilo do parlamentních voleb i další regionální hnutí, protože nemělo vlastní kvalitní kandidáty.

K uměle vyvolané mediální kauze rozkolu mezi hnutím Východočechů a hnutím ANO v Královéhradeckém kraji je nutno říct, že ho vyvolalo vedení ANO a že Klára Dostálová poprvé oslovila lídryni hnutí Starostů a Východočechů až v den skončení voleb a požádala jí o osobní schůzku na den 9. října. Na schůzce paní Dostálová a pan Mašek nabídli VČ a Starostům možnost vstupu do koalice s hnutím ANO. Martina Berdychová slíbila, že o nabídce bude informovat kolegy. Učinila tak v úterý 12. října na odpoledním jednání všech kandidátů a členů koalice Starostů a Východočechů.

Úspěšní kandidáti hnutí Starostů a Východočechů věří, že v nové krajské vládě dokážou pracovat slušně, poctivě a s pokorou pro svůj kraj i voliče.
Mgr. Martina Berdychová