Martina Berdychová (poslankyně PČR) a Lenka Jaklová (zakladatelka Fóra nezávislých žen) během debaty Foto: Karolína Silná
Martina Berdychová (poslankyně PČR) a Lenka Jaklová (zakladatelka Fóra nezávislých žen) během debaty Foto: Karolína Silná

Rodinný život, práce a politika – jde to vůbec dohromady?


To bylo hlavní téma debaty v Hradci Králové (19. listopadu), kterou připravilo pražské Fórum 50% s hradeckým Fórem nezávislých žen. V příjemném prostředí nedávno otevřené Galerie Václava Havla v Hradci Králové, kterou provozuje exředitel Klicperova divadla Ladislav Zeman, se o své zkušenosti z politiky podělily ženy, které působily nebo dosud aktivně působí v politice a kterým není jedno, co se kolem nich děje. Bývalá místostarostka Nového Města nad Metují Bronislava Malijovská či někdejší "první žena" v Novém Hrádku Anna Marková konstatovaly, že bez podpory mužů v rodině by se tak náročné profesi v minulosti sotva mohly věnovat. Martina Berdychová, poslankyně Poslanecké sněmovny PČR, uvedla, že v současnosti jako matka dvou dospělých dětí má pro tuto práci ideální prostor, zatímco v 29 letech, když začínala jako starostka Holovous, pro ni rodina byla nezbytnou a důležitou oporou. "Možná jsem to ale dělala špatně, protože moje děti tvrdí, že by do politiky nikdy nešly," řekla s nadsázkou. Co také zaznělo v diskusi:

- Ženy mají zájem pracovat pro druhé. Práce pro druhé se vždycky vrátí - vždycky má smysl, i když za ni člověk tvrdě platí.

Přátelské prostředí Galerie Václava Havla v Hradci Králové. Foto: Karolína Silná
Přátelské prostředí Galerie Václava Havla v Hradci Králové. Foto: Karolína Silná

- Občas se podceňujeme a neprodáme, co umíme.

- Vstupem do politiky ženy riskují rozpad manželství.

- Je v pořádku, když strany na volitelných místech na kandidátkách takzvaně zipují - tedy dávají rovnou příležitost mužům i ženám. Politická hnutí Východočeši a ANO s tím mají dobré zkušenosti.

"Ženy se dostávají do funkcí velmi často v případě krizí," připomněla Jana Smiggels Kavková z Fóra 50% efekt tzv. skleněného útesu.

A na téma nezbytné vzájemné solidarity žen citovala Madeleine Albrightovou: "V pekle je místo pro každou ženu, která nepomáhá ženám." Debatní "síťovací setkání", pořádané Fórem 50%, pokračuje tento týden ve Svitavách na téma: "Jak na kultivovanou debatu v politice" se zaměřením především na vzájemnou komunikaci mezi muži a ženami. Tečkou za tím hradeckým je ohlas na facebooku: Ženy v politice? A tomu fandíme. Schopných žen je v politice zoufale málo.