Senioři z Jičína prozkoumali útroby Poslanecké sněmovny

"Přijměte mé pozvání do Poslanecké sněmovny," nabídla během letošní únorové návštěvy v jičínské knihovně členům Klubu aktivních seniorů poslankyně Martina Berdychová. A svá slova mínila vážně. Ve skupině 38 účastníků, kteří nabídku uvítali a v úterý 5. května přijeli na návštěvu do Prahy, byli nejen vitální senioři - čtenáři tamní knihovny, ale i řádní studenti Univerzity třetího věku. Jaký div, že se pozorně zajímali o vše, co bylo k vidění a slyšení.

Po komentované prohlídce bývalého Thunovského paláce, kde od roku 1993 znovu zasedá Poslanecká sněmovna, se jich osobně ujala Martina Berdychová.

"To je ale bludiště! Musela jste mít svého průvodce?" Reagovali na labyrint chodeb návštěvníci. "Ano, zpočátku mě tu provázel asistent," potvrdila s úsměvem poslankyně.

"Opravdu tu vydržíte sedět někdy až 10 hodin? Vždyť je to nepohodlné," komentovali senioři tvrdé sedačky v jednacím sále, do nichž je usadila jejich hostitelka. "Máte pravdu, není to moc příjemné. Mnozí z nás si nosí do sálu polštářky, a to nejen kvůli pohodlí, ale hlavně proto, aby nám na záda nefoukal studený vzduch z klimatizace."

Během posezení v poslaneckých lavicích, kde se ovšem odehrává jenom malá část legislativního procesu - ta zásadnější probíhá v klubech, výborech a podvýborech - jejich průvodkyně připustila, že si stále ještě musí zvykat na odlišný, časově náročný rytmus práce. "Zatímco jako starostka Holovous jsem svolala zastupitelstvo a usnesení bylo rychle přijato, tady je nutné obrnit se velkou trpělivostí. Na obstrukce některých kolegů se ale přivyknout nedá."

Svým hostům také vysvětlila, proč ji tak často vídají na televizní obrazovce: "Po obvodu sálu je kamerový systém a ten zabírá právě moje místo."

Ještě krátké zastavení v tiskovém centru a už je čas na kávu a malé občerstvení v zasedací místnosti poslaneckého klubu ANO.

"Chceme vědět, co vám chybí, co bychom pro vás jako poslanci mohli udělat, abyste byli plnohodnotně zapojeni do života," vybízí své hosty k debatě Martina Berdychová a přidává se k ní i její kolegyně z Libereckého kraje Jana Pastuchová.

Následující diskuse se týká některých připravovaných zákonů - např. o registračních pokladnách, přítomné ženy se zajímají o lesní mateřské školky, očkovací boom či nedostatek míst v denních stacionářích pro seniory.

"Udělejte také něco s obtížným nastupováním do hromadných dopravních prostředků. Místo mladých lidí by je měli testovat senioři, ti nejlépe vědí, co je pro ně dobré," přichází s podnětem jedna z přítomných. A poslankyně slibují, že jej předají kolegům z Hospodářského výboru.

Paní Dana Michlová děkuje za jičínské "aktivní seniory" za možnost návštěvy v Poslanecké sněmovně a pak už jen zbývá ještě jednou se proplést labyrintem chodem malostranského paláce k východu.