STAN Východočechy povede do voleb poslankyně Berdychová

Krajskou kandidátků Starostů a nezávislých (STAN) a hnutí Východočeši v Královéhradeckém kraji povede poslankyně Martina Berdychová. Druhé místo obsadí starosta Vrchlabí Jan Sobotka. Novinářům to dnes před jednáním krajského zastupitelstva řekli představitelé Starostů a Východočechů. "O pořadí na dalších místech kandidátky rozhodneme do konce ledna, našim cílem je v krajských volbách získat deset mandátů," řekla Berdychová. V současném pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu mají Východočeši čtyři mandáty, Starostové, kteří v roce 2012 kandidovali s TOP 09 mají také čtyři křesla. Podle dřívějšího vyjádření chtějí Starostové a Východočeši uvolnit na kampaň dva miliony korun. 

 Minulé krajské volby v hradeckém kraji vyhrála ČSSD před KSČM, které se dohodly na vytvoření koalice. Do zastupitelstva se dostali také zástupci Koalice pro Královéhradecký kraj, ODS, koalice TOP 09 a STAN a také Východočechů. Hejtmanem se stal Lubomír Franc (ČSSD), který nyní oznámil, že funkci ve vedení kraje už obhajovat nebude a chce se soustředit na svou práci senátora. 

Poté, co se poslanec a starosta Náchoda Jan Birke vzdal ze zdravotních důvodů pozice lídra ČSSD pro volby, musejí sociální demokraté najít jiného. Z dalších stran jméno lídra oznámila TOP 09, kterou by měl vést šéf krkonošských horských záchranářů Adolf Klepš, o první místo na kandidátce KSČM se chce ucházet náměstek hejtmana Otakar Ruml. Vedení krajské kandidátky ANO odmítl majitel textilky Juta a senátor Jiří Hlavatý, v čele by se tak měla objevit náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. 

Zdroj: https://www.ctk.cz/