Velké plány Malých Svatoňovic

Městečko s přibližně 1.500 obyvateli na mě dýchlo prvorepublikovou atmosférou. Lázeňský dům, kavárna U Dášenky, postavy Josefa a Karla Čapka v parčíku.

A pak příjemné setkání s panem starostou Vladimírem Provazníkem.

To mě ale hned z lázeňského poklidu vyvedly velké plány, jaké v Malých Svatoňovicích mají - přestavět budovu Obecních lázní na obecní úřad, zrekonstruovat náměstí, návrh na prohlášení Jiráskovy školy za kulturní památku, obnova venkovního divadla, rekonstrukce prvorepublikového koupaliště, vybudování sportovního areálu, rozvoj lokalit pro výstavbu rodinných domků.

Ani v Malých Svatoňovicích si nestěžují, berou věci tak jak jsou a hledají cesty, jak problémy řešit. Dobudovali kanalizaci a ČOV, která je ve zkušebním provozu. Problém vidí v provozování muzea bratří Čapků, které je navštěvováno především v letních měsících a na jeho provoz nikdo nepřispívá, je to plně v režii obce. Malé Svatoňovice mají bohatou historii. Letos 20.srpna budou oslavovat 300 let poutního místa Studánka. Do roku 1900 byly lázeňským městečkem, pak převážila hornická činnost a jsou více obcí hornickou. Však tady každý má na zahradě HUNT. A víte co to je a k čemu to místní mají? 

To určitě poznáte, až rodiště Karla Čapka pod horou Žaltman navštívíte. Je tam krásně a v Jestřebích horách jsou turisté vítáni :-)