Vesnicí roku Královéhradeckého kraje je Stračov

Krajské kolo je minulostí, letošní vesnicí roku se stala obec Stračov na Hradecku. Porotu přesvědčila všestranným rozvojem a koncepcí do budoucna. Proto bude Královéhradecký kraj reprezentovat v celostátním kole této soutěže.

"Klání o titul Vesnice roku podporujeme, protože má velice pozitivní dopad na rozvoj venkova. Nejde ani tak o materiální výhody pro oceněné obce, jako spíše o obrovskou prestiž, kterou si soutěž za dlouhé roky u veřejnosti vydobyla. Pro obce je to velká motivace, která jejich vedení i občany povzbuzuje k neustálému zvelebování svého okolí," řekl náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Otakar Ruml, který je odpovědný za regionální rozvoj, granty a dotace.

S prestiží ale roste také konkurence. "Rozhodování poroty bylo letos velice těžké, byl to hodně vyrovnaný souboj. Vítězná obec nás přesvědčila všestranným rozvojem a jasnou vizí do budoucna," popsala Martina Berdychová, předsedkyně soutěžní komise a bývalá starostka obce Holovousy, která krajské kolo soutěže vyhrála v roce 2013.

Dnes se ovšem v Holovousích nerozhodovalo pouze o celkovém vítězi. Modrou stuhu za společenský život získala Zlatá Olešnice na Trutnovsku, Bílou stuhu za činnost mládeže obdržela obec Suchovršice na Trutnovsku, Zelenou stuhou za péči o životní prostředí se pyšní Kratonohy na Hradecku a Oranžová stuha za spolupráci se zemědělským subjektem putuje do Žďáru nad Metují na Náchodsku.

Hodnotitelská komise rozhodovala plna čerstvých dojmů, protože svou inspekční cestu po přihlášených obcích absolvovala v uplynulých dnech. Návštěva Konecchlumí byla na programu dokonce až dnes dopoledne. V Královéhradeckém kraji letos o titul bojovalo celkem 17 obcí.

Rozdáno bylo ještě několik dalších ocenění:

Cena naděje pro živý venkov, obec Konecchlumí okr. Jičín

Zlatá cihla v Programu obnovy venkova Královéhradeckého kraje v roce 2015, obec Vlkov, okr. Hradec Králové

Ceny hejtmana (25.000,- Kč)

obec Pohoří za vedení kroniky obce

obec Roudnice za vedení knihovny obce

obec Semechnice za aktivní společenský život

obec Bezděkov nad Metují za příkladné řešení odpadového hospodářství

obec Lovčice za prezentaci a rozvoj obce

obec Nepolisy za udržování lidových tradic

obec Pšánky za podporu hasičského sportu

obec Dobrá Voda u Hořic za péči o krajinu

obec Božanov za zapojení se do rozvoje regionu

Diplom komise, obec Prasek, okr. Hradec Králové za koncepční rozvoj obce

Autor: Michal Friček

Zdroj: https://www.kr-kralovehradecky.cz/cz/kraj-volene-organy/tiskove-centrum/aktuality1/vesnici-roku-kralovehradeckeho-kraje-je-stracov-80224/